sanatatea-cluj-hermannstadt2Campionatul mult peste aşteptări făcut de Sănătatea Cluj a adus formaţia pregătită de Marius Semeniuc în postura de a disputa, cu ocupanta locului 1, cel mai important meci al acestui tur de campionat.

Aflaţi pe poziţia secundă în clasament, „viruşii verzi” vor primi vizita liderului seriei a cincea a Ligii a III-a, FC Hermannstadt, tocmai în ultima etapă a anului 2016, lupta pentru promovare putând fi relansată în cazul unei victorii a formaţiei clujene.

Echipa sibiană traversează cea mai slabă perioadă din această primă parte a sezonului, având două înfrângeri consecutive, rezultate care l-au făcut pe antrenorul Marian Mărgărit să demisioneze. La meciul de mâine, nou-promovata, care mai are doar patru puncte avans în clasament, va fi condusă de Răzvan Dâlbea, unul dintre jucătorii de bază ai sibienilor.

Clujenii vor să încheie în forţă turul, chiar dacă nu se vor putea baza pe Andrei Ceaca, atacantul golgheter fiind eliminat etapa trecută, elevii lui Marius Semeniuc fiind hotărâţi să nu piardă partida de mâine.

Sănătatea Cluj-FC Hermannstadt se va disputa la baza „Clujana”, de la ora 14:00, şi va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe site-ul nostru.

Cirstean
Rezerve: 22-Voicila, 7-Petrescu, 8-Bratima, 11-Unguru, 18-Chifu, 21-Moldovan, 28-Campean
Antrenor: Marian Margarit
Antrenor secund: Florin Berta

Sanatatea Cluj - FC Hermannstadt (Stadionul Clujana)
Sănătatea Cluj
0
FC Hermannstadt
2
1'
A inceput meciul pe Arena Clujana!
10'
Derby-ul dintre Sanatatea si Hermannstadt se joaca pe un teren moale, vant puternic si cativa fulgi de zapada
11'
In primele 10 minute ocazile de poarta au lipsit, ducandu-se o lupta la centrul terenului pentru balon
14'
Primul sut pe poarta al partidei i-a apartinut lui Lupu
20'
Carstean a marcat din offside, golul a fost anulat!
31'
Medesan trimite un sut centrare de pe partea stanga de la 25 de metri prinsa de Lazareanu
35'
Monea trimite puternic din afara careului, mingea a fost deviata de un fundas al gazdelor si a trecut putin pe panga poarta lui Lazareanu
43'
Corner Sanatatea Cluj!
45'
Vitan a ajuns cu intarziere dupa o centrare periculoasa in fata porti, centrarea de la Lupu de pe partea stanga
45'
Pauza pe Clujana!
46'
A inceput repriza secunda!
46'
FC Hermannstadt si-a schimbat echipamentul la pauza, duoa ce in prima repriza oaspetii au evoluat in echipament complet rosu in cea de-a doua repriza evolueaza in alb
52'
Paul Cristian a sutat de la 25 de metri pe poarta , retinuta cu soguranta de Zavoi
53'
Neacsa dubla pcazoe de a marca, sut cu stagul de la marginea careului scos cu greu de Lazareanu , mingea fiind respinsa in corner in extremis
53'
Corner Fc
54'
Corner FC Hermannstadt!
54'
Mingea respinsa de defensiva gazdelor dupa executarea cornerului a ajuns la acelasi jucator Neacsa care a trimis pe poarta pe jos un sut care a fost prins in doi timpi de Lazareanu, oaspeti solicitand gol la aceasta faza
58'
Sut a lui Monea din partea dreapta prins fara probleme de aceasta data de portarul gazdelor
59'
59'
In cele 14 minute scurse din repriza secunda la carma jocului se afla oaspeti , gazdele cedand initiativa
62'
Iese Necsulescu si intra Petrescu
70'
Sanatatea la un pas de autogol, Negru a incarcat sa respinga in corner cu capul dar a trimis spre propria poarta Lazareanu respingand cu greu de langa bara
70'
Intra Unguru si iese Neacsa
74'
Iese Lupu si intra Denes
76'
Gooooooolll Carstean! Centrare de pe partea dreapta a lui Unguru ,Carstean deviind mingea la coltul lung!
79'
Iese Vitan si intra Bria
79'
Petrescu a tras la poarta periculos de la 25 de metri respins cu greu de Lazareanu
80'
Iese Ititesc si intra Rus
81'
Sut a lui Unguru de ka 30 de metri pe jos prins cu siguranta de Lazareanu
84'
Cartonas galben Cristea dupa un fault la mijlocul terenului
85'
Sut a lui Flueras respins cu greu de sub bara de Zavoi
86'
87'
Sut din foarfeca de la 16 metri a lui Grigore , mingea este retinuta de Zavoi
90'
Iese Carstean si intra Bratima
91'
Sut anemic a lui Grigore
91'
Goooollll Tatar marcheaza dupa un contraatac al oaspetilor, sut la coltul lung din coltul careului de 16metri!