Universitatea Cluj a câştigat, sâmbătă dimineaţă, meciul amical cu Unirea Alba Iulia, 1-0, a cincea victorie în partidele de pregătire din această vară.

Singurul gol a fost marcat de Rareş Takacs, în minutul 81, fundaşul dreapta din acest joc al oaspeţilor înscriind după o lovitură de colţ.

Partida a fost controlată aproape în totalitate de către “studenţi”, Goga şi Lemnaru ratând cele mai mari ocazii la poarta gazdelor. Uniriştii au produs pericol în jumătatea clujenilor la o singură fază în prima repriză, atunci când Lasconi nu a reuşit să trimită spre poarta goală. În partea a doua, şi pe fondul schimbărilor din cele două echipe, alb-negrii din Alba Iulia au fost mai prezenţi la poarta lui Dinu, însă experienţa jucătorilor lui “U” aflaţi pe teren s-a văzut în final.

De menţionat şi că în jur de 10 membri ai Peluzei “Şepcile Roşii” au venit de la Cluj pentru a o susţine pe Universitatea, aceştia luând loc la tribuna 1, în prima repriză. În partea a doua a jocului, însă, grupul s-a mutat la umbră, într-un bloc în construcţie din apropierea stadionului.

Mai jos aveţi înregistrarea integrală a jocului şi o galerie foto de la partida disputată pe stadionul “Cetate”.