CFR Cluj 2 s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş 2, într-un meci din etapa a opta a seriei a cincea din Liga a III-a.

Micii feroviari sunt acum pe locul cinci, la trei puncte de liderul Csikszereda Miercurea Ciuc. Ciucanii au pierdut pe teren propriu cu ACS Comuna Recea, 0-3, echipa căreia CFR-ul i-a dat şapte goluri etapa trecută.

Partida de pe terenul penultimei clasate a fost controlată de către clujeni timp de o oră, perioadă în care Mailat şi Ganea, cei doi jucători veniţi de la echipa mare, au reuşit să şi marcheze.

Medieşenii au fost mai activi în ultima jumătate de oră şi au redus din diferenţă prin Alex Buziuc, însă alb-vişiniii au rezistat fără să mai primească un alt gol şi au obţinut a doua victorie la rând din campionat.

„Am avut, în mare parte, controlul meciului, dar în a doua repriză am căzut un pic şi ne-am lăsat dominaţi în ultimele 30 de minute. Dacă în alte meciuri am controlat total şi am pierdut sau am luat doar un punct, acum am izbutit să câştigăm. Am reuşit, însă, să luăm trei puncte în deplasare, unde e mai greu să câştigi”, a spus tehnicianul CFR-ului din Liga a III-a, Alin Minteuan.