Ultimele trei meciuri ale etapei a 15-a din Liga a IV-a s-au disputat duminică după-amiază.

Apahida a obţinut o victorie la un scor surprinzător cu Supporter 2.0, având în vedere situaţia celor două echipe din clasament, iar la Mintiu-Gherlii oaspeţii de la Someşul Gilău au trecut pe lângă o victorie eroică. Unirea Dej 2, în schimb, a luat trei puncte de pe terenul concitadinei de la CFR.

Sporting Apahida a jucat în deplasare cu Supporter, deşi era considerată echipă gazdă. Acest lucru nu s-a văzut mai deloc, apahidenii învingând cu 4-2. După 0-0 la pauză, totul avea să se decidă în ultimele 20 de minute din partea secundă. Echilibrul de pe teren a fost rupt de golul lui Nistor, după două minute Alex Mureşan majorând diferenţa în favoarea Sportingului.

Marian Ionuţ a aprins speranţele clujenilor după un penalty transformat, dar CS Supporter avea să mai primească două goluri până la final. Bondor şi Butoeru au dus scorul la 4-1, Tînc marcând ultimul gol al meciului din Parcul “Iuliu Haţieganu”. S-a terminat 4-2 pentru Apahida, care a egalat-o la puncte în clasament pe adversara de astăzi, echipa din Cluj-Napoca având în continuare un meci mai puţin.

Dramatismul zilei a fost la Mintiu-Gherlii. Vulturul a terminat la egalitate, 3-3 cu Someşul Gilău, dar după ce oaspeţii au jucat mai bine de 70 de minute cu un om în minus. Chiar şi-aşa, elevii lui Rareş Mateş au condus de fiecare dată, oaspeţii având şi 3-1 în repriza secundă. Cu un joc sub aşteptări astăzi, “vulturii” au reuşit totuşi să salveze un punct, profitând şi de căderea fizică din tabăra gilăuanilor. George Miron a fost eliminat de la Someşul în prima repriză, atunci când Sergiu Pop a ratat şi un penalty pentru Mintiu, la scorul de 1-2.

Şi Gilăul a avut o lovitură de la 11 metri, transformată de Rareş Mateş, pentru oaspeţi mai reuşind o dublă Chiorean. Alex Rus, Ovidiu Farcaş şi Olteanu, ultimul cu un gol în minutul 89, au salvat un punct până la urmă din acest meci, care se îndrepta spre o victorie în 10 oameni a gilăuanilor.

Nu a fost mai multă linişte nici la derby-ul Dejului. CFR şi Unirea 2 s-au întâlnit pe stadionul “Municipal”, iar echipa a doua a Unirii s-a impus cu 2-1. Jucătorii lui Eusebiu Şuvagău au avut de muncă pentru a ieşi învingători, CFR-ul marcând în prima repriză. Golul lui Duma le-a dat speranţe mari elevilor lui Darius Boldor, năruite, însă, odată cu eliminarea lui Vereş, venită în minutul 70. Nemulţumit în principal de această sancţiune, antrenorul CFR-ului a protestat în mod repetat şi a fost şi el trimis în tribune, dar după ce soarta partidei a devenit clară.

Cu un om mai puţin, defensiva gazdelor a cedat, iar Banias a marcat de două ori până la final şi a adus o victorie extrem de muncită Unirii Dej 2, care rămâne, însă, pe locul 12 în clasament. CFR Dej se menţine şi ea pe poziţia a 14-a.