CFR Cluj-Astra Giurgiu a fost meciul de deschidere a etapei a doua din play-off, care s-a încheiat cu victoria feroviarilor, 3-2. Aseară, gruparea din Gruia a reuşit prima victorie în play-off, iar golurile au fost marcate de Păun (15), Deac (45+1) şi Omrani (72). Feroviarii au doar rezultate pozitive în meciurile cu giurgiuvenii, administrându-le în sezonul 2016-2017 10 goluri, iar campioana României a reuşit să introducă mingea în poarta CFR-ului doar de patru ori.

Deşi emoţiile au pus stâpânire, spre finalul partidei, pe jucătorii CFR-ului şi pe antrenor, aceştia au reuşit o victorie importantă pentru cursa la titlul în faţa Astrei Giurgiu. Prezent la conferinţa de presă, organizată în urma jocului, Vasile Miriuţă a vorbit despre ratarea loviturii de la 11 metri de către Antal şi şi-a felicitat elevii pentru victoria în faţa campioanei.

,,Nu am decis eu ca Antal să execute penalty. Trebuia să bată Omrani 11 metri, dar o să discutăm asta în vestiar. Au trecut două jocuri, am avut o înfrângere cu Steaua, o victorie binemeritată cu Astra. Sincer, nu ne gândim la titlu. O luăm pas cu pas. Joc cu joc şi la final vom trage linie. Am avut un început dezastruos, mai rău nu se putea. În minutul 3 sau 4 am luat acel gol, dar după aceea vă daţi seama. O echipă mare cum e a noastră şi-a revenit, ne-am dus peste ei, ne-am creat ocazii, am marcat, am avut şi gol valabil, nu are rost să discutăm despre asta, la Omrani. A doua repriză la fel, la 3-1 am avut 11 metri. Puteam face 4-1, stăteam mai lejeri un pic, dar părerea mea e că din minutul 15 am dominat până la sfârşitul meciului. Am avut emoţii pe final.  Din păcate, l-a eliminat pe Marius, a fost şi un pic de avantaj. E normal când antrenorul echipei nu mai e pe bancă să încurajeze jucătorii. Ştiu şi eu cum e că şi eu am fost suspendat două etape. Dar încă o dată e meritul jucătorilor mei care au făcut încă o dată o partidă extraordinar de bună”.

Antrenorul CFR-ului a explicat şi situaţia lui Cristi Bud care nu se află într-o dispoziţie foarte bună şi nu a reuşit să marcheze de când s-a reluat campionatul. Ultimul gol marcat de Bud în campionat a fost în 17 decembrie în poarta echipei FC Voluntari.

,,Mie îmi pare enorm de rău pentru Cristi, vă daţi seama, ca antrenor. A jucat primele cinci jocuri ca titular. Trece printr-o pasă mai proastă, dar e uşor să îngropi un jucător, să îi dai cu toporul în cap. Eu am mare încredere în el şi eu şi jucătorii, dar îi voi da şansa în continuare şi sper din tot sufletul ca el să marcheze şi să devină acel atacant care a fost în tur sau până în decembrie”.

După înfrângerea cu Steaua şi victoria cu Astra Giurgiu, CFR Cluj are 25 de puncte şi golaveraj 3:4.