Olimpia Gherla nu a lăsat-o pe CS Floreşti să se distanţeze în clasament şi a egalat-o din nou la puncte datorită victoriei, 3-1, cu AS Viile Dejului.

Meciul de pe stadionul gherlean a început prost pentru gazde, care au primit gol de la dejeni încă din minutul patru, autor Banias.

Elevii lui Adrian Trif şi-au reintrat în ritm mai apoi şi au reuşit să egaleze până la pauză, prin Balint, iar în a doua repriză Olimpa a evitat surpriza datorită golurilor marcate de Popovici şi Bondor.

Între aceste două reuşite, dejenii au rămas în inferioritate numerică, după ce Vlaicu a văzut al doilea galben în minutul 83, iar meciul s-a încheiat cu o victorie aşteptată a gherlenilor, după poziţia din clasament a celor două echipe.

Olimpia are tot 40 de puncte, ca şi CS Floreşti, însă din cauza golaverajului mai slab cu un gol rămâne pe locul trei în ierarhie.