IMG_8223Universitatea Cluj a suferit, la Arad, a şaptea înfrângere din acest sezon, însă prima după o serie pozitivă de şase meciuri. UTA “Bătrâna Doamnă” a câştigat cu 1-0, un meci în care clujenii au avut o bară şi o ocazie uriaşă la ultima fază.

“Şepcile roşii” au început curajos derby-ul de la Arad, iar în primele 20 de minute şi-au trecut în cont trei ocazii importante de gol, cea mai mare dintre ele fiind o bară a lui Calcan, în minutul 11. Gazdele au reuşit, mai apoi, să pună stăpânire pe joc, însă fără se apropie periculos de poarta lui Niczuly.

Totuşi, când cei doi antrenori gândeau deja tactica pentru repriza a doua, Ciprian Rus a prins un şut senzaţional în prelungirile primei reprize şi a deschis scorul pe stadionul din Arad. Cu un moral mult mai bun, UTA a reuşit să controleze ostitilăţile după reluare şi nu le-a mai dat ocazia elevilor lui Mihai Teja să-şi mai creeze şanse la poarta apărată de Miron în primele 30 de minute din repriza a doua.

Ultimul sfert de oră al meciului a început cu o ocazie importantă de egalare ratată de către Ursu, care a şutat mult peste poartă din interiorul careului. Arădenii au trecut, mai apoi, pe lângă majorarea avantajului, însă voleul aceluiaşi Rus a fost scos greu de către Niczuly. Totuşi, “studenţii” aveau să-şi treacă în cont cea mai mare ocazie a meciului în prelungiri, atunci când Greu, scăpat singur cu portarul gazdelor, a trimis puţin pe lângă bara din dreapta porţii arădene şi a ratat şansa de a aduce un punct echipei sale.

Clujenii rămân cu 22 de puncte în clasament şi vor juca, miercuri, cu Unirea Tărlungeni pe teren propriu.

UTA: Miron-Polgar, Manea, Botiş, Burlă-Strătilă, Jorza, Chindriș, Hlistei, Rus, Curtuiuș. Au mai intrat Mitchel, Man şi Szekely. Antrenor: Roland Nagy

“U” Cluj: Niczuly-Butean, Crișan, Cordoş, Hâmpea, Boboc, Cîndea-Ursu, Calcan, Greu-Schieb. Au mai intrat Tarcea, N. Janos şi Dulca. Antrenor: Mihai Teja

Mai jos vedeţi rezultatele etapei a 15-a.

Unirea Tărlungeni-Gaz Metan Mediaş 2-0

Chindia Târgovişte-CS Mioveni 3-1

FC Bihor-Olimpia Satu Mare 0-5

Metalul Reşiţa-CSM Râmnicu Vâlcea 1-6

FC Caransebeş-FC Braşov 1-4

FCM Baia Mare-Şoimii Pâncota 0-0