CFR Cluj a fost eliminată în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, 1-1, meciul retur cu Malmo.

Clujenii au jucat prea puţin fotbal în Suedia, într-un meci încheiat în 10 jucători, şi vor continua în turul trei preliminar din Europa League.

Meciul din Suedia a început cu Malmo în atac, iar gazdele puteau deschide scorul după mai puţin de două minute, însă Strandberg nu a ajuns la o minge trimisă în faţa porţii. Replica a venit imediat în careul celălalt, iar Ţucudean a trimis, în minutul opt, primul şut pe poartă al clujenilor din această dublă manşă.

Meciul s-a liniştit mai apoi, fără ca cei doi goalkeeperi să mai fie deranjaţi, iar clujenii au trecut apoi, într-un minut, de la egonie la extaz. Mai întâi Deac a fost faultat grav la un duel în jumătatea suedezilor, românul fiind şi înlocuit după câteva minute, dar din lovitura liberă rezultată CFR-ul a deschis scorul.

Mureşan a prelungit centrarea lui Camora, iar Djokovic a marcat golul serii în preliminariile Champions League, printr-o foarfecă. Finalul primei reprize a fost din nou încins, cu Rosenberg şutând violent în bară, iar Ţucudean punându-l din nou la încercare pe Dahlin.

Partea a doua a jocului a început cu Malmo într-o ofensivă continuă, iar egalarea a venit după numai 10 minute. Traustason a tras direct în vinclul porţii lui Arlauskis, iar suedezii erau din nou cei calificaţi.

Malmo a lăsat-o mai moale după gol şi a încercat să conserve egalul de pe tabelă, în timp ce clujenii aveau probleme tot mai mari în a se apropia de poarta lui Malmo. Cu 15 minute rămase de jucat, misiunea elevilor lui Conceicao a fost îngreunată de Culio, eliminat după două galbene, iar minunea nu s-a mai întâmplat până la final.

S-a terminat 1-1, iar CFR-ul îşi va afla mâine seară adversarul din turul trei preliminar al Europa League. Cel mai probabil, acesta va fi Alashkert, din Armenia, care s-a impus cu 1-0 în deplasarea din Muntenegru, cu Sutjeska.