CS Floreşti, Unirea Iclod şi Someşul Dej şi-au câştigat meciurile avute duminică la prânz, împotriva unor echipe aflate în partea inferioară a clasamentului.

Cele trei formaţii s-au ferit de surprize, doar Iclodul având ceva probleme pe terenul Unirii Dej 2, acolo unde la pauză a fost 0-0.

Floreştiul şi Someşul şi-au făcut meciurile uşoare încă de la pauză. Liderul conducea cu 5-0 în deplasare pe Viitorul Soporu de Câmpie, la finalul primelor 45 de minute, după golurile lui Văidean, Truşcă, Paul Dîrjan şi dubla lui Svichi. În partea secundă, floreştenii nu au mai forţat, cu gândul şi la marele derby cu Someşul Dej din runda următoare, iar Pintilescu a marcat pentru gazde, stabilind şi scorul final, 1-5.

În paralel, dejenii lui Mircea Bolba aveau 3-0 la pauză în meciul cu Vulturul Mintiu-Gherlii. Someşul, deşi era gazdă, a preferat să joace la Iclod, acolo unde terenul sintetic i-a avantajat pe jucătorii nou-promovatei. Dejenii au mai înscris de încă două ori în repriza secundă, Ferhaoui, Budăcan, Brumă şi Petrean, ultimul autor a două goluri, făcând ca meciul să se termine 5-0, iar diferenţa până la CS Floreşti să rămână de patru puncte.

Mult mai echilibrat a fost meciul dintre Unirea Dej 2 şi Unirea Iclod. Ocupanta poziţiei secunde s-a impus cu 3-0, dar după un joc încrâncenat, cu patru eliminări. Banias, respectiv Mircea Rus, au văzut cartonaşul roşu chiar înainte de pauză la aceeaşi fază, iar meciul s-a decis în partea secundă. Ambele echipe au trecut pe lângă gol, dar Iclodul a fost mai pragmatic.

Porumb a transformat o lovitură liberă în minutul 65, fază la care antrenorul dejenilor, Eusebiu Şuvagău, a fost eliminat pentru proteste. Dejul a căzut după acest gol, iar Vali Dîrjan şi Cupşa au rezolvat apoi meciul pentru oaspeţi, cu încă două goluri. Iclodul a terminat în nouă jucători partida, după eliminarea lui Porumb de pe final, însă acest lucru a contat doar la statistică.

Clasamentul rămâne nemodificat, cu CS Floreşti şi Unirea Iclod despărţite de un punct în frunte, Someşul fiind pe trei, la patru puncte în spatele liderului.