Universitatea Cluj a obţinut primul punct în deplasare, 1-1 la CS Mioveni, după un meci echilibrat, în etapa a noua a Ligii a II-a.

Finalul putea fi de coşmar pentru „studenţi”, gazdele ratând în minutul 90+3 de două ori la aceeaşi fază.

Clujenii au avut o primă repriză mai bună decât în precedentele deplasări şi au fost mai periculoşi în meciul de la Mioveni. Duelul dintre Goga şi portarul argeşenilor, Sima, a fost câştigat, însă, de fiecare dată de către goalkeeperul gazdelor, iar la pauză cele două formaţii intrau la egalitate.

La 10 minute de la reluare, CS Mioveni a reuşit să deschidă scorul după ce Rădescu, aflat într-o poziţie suspectă de offside, l-a întors pe Berci şi a şutat la colţul lung, învingându-l pe Dur-Bozoancă. Falub a mutat apoi prin introducerea lui Florescu şi Haţiegan, dar Mioveniul a ratat o ocazie uriaşă de a face 2-0, atunci când Dur-Bozoancă a scos din poziţie de unu la unu cu Balint.

Nu a înscris Mioveniul, au făcut-o cei de la „U” în schimb după doar două minute, Florescu aducând egalitatea cu un şut de la marginea careului. Era minutul 66, însă jucătorii lui Falub nu au mai reuşit să pună în pericol poarta gazdelor până la final.

Ba mai mult, „şepcile roşii” au trecut prin mari emoţii în prelungiri, atunci când Popescu a trimis mingea în bară şi apoi a luftat cu poarta goală în faţă, iar „U” a scăpat de înfrângere şi a luat primul punct în deplasare.