IMG_3070Universitatea Cluj a terminat la egalitate, 1-1, pe terenul liderului din play-out, CSM Râmnicu Vâlcea, formaţie care a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie. Clujenii au meritul de a fi scos un egal chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în 10 jucători, în ultimele minute aceştia rămânând chiar şi în nouă oameni, însă au căzut la trei puncte în spatele primului loc care asigură prezenţa în Liga a II-a şi în sezonul următor.

Sub presiunea locului direct retrogradabil, „U” a început timid meciul de la Vâlcea, care a contat pentru ultima etapă a turului din play-out, o bară a gazdelor anunţând golul din minutul 13 al lui Georgescu, acesta fiind „uitat” de apărarea clujeană în centrul careului. Ardelenii nu s-au regăsit nici după lovitura primită, CSM-ul trecând pe lângă majorarea scorului în cel puţin două rânduri. Ba mai mult, unul dintre jucătorii din tabăra Universităţii de la care fanii au cele mai mari aşteptări, Octavian Ursu, a fost eliminat pe finalul primei părţi după ce şi-a lovit un adversar, iar speranţele la un rezultat pozitiv scădeau dramatic pentru „studenţi”.

Acestea s-au reaprins, însă, brusc imediat după reluarea jocului, Turcak profitând de o pasă în adâncime şi restabilind egalitatea pe tabelă. Văzându-se egalaţi surprinzător, elevii lui Adrian Dulcea au căutat golul victoriei, în zadar însă, asta chiar dacă “U” a jucat şi cu doi oameni mai puţin pe final, după ce Raul Ciupe, intrat pe parcursul reprizei secunde, a ieşit accidentat în minutul 88. De altfel, potrivit liga2.ro, căpitanul Universităţii a fost transportat la spital după ce a acuzat o lovitură puternică în zona coastelor.

Scor final 1-1, un punct care, pentru moment, nu o ajută pe Universitatea în clasament, formaţia clujeană căzând la trei puncte în spatele primului loc ce asigură salvarea directă de la retrogradare, după victoria Olimpiei Satu Mare de la Reşiţa, 3-0. Tot astăzi, Şoimii Pâncota a pierdut categoric la Tărlungeni, 0-4, arădenii fiind acum pe loc de baraj, la un punct deasupra lui „U”.

1. CSM Râmnicu Vâlcea    26p
  2. Olimpia Satu Mare        24p
  3. Şoimii Pâncota             22p
  4. „U” Cluj                       21p
  5. Unirea Tărlungeni         14p
  6. Metalul Reşiţa             -10p

„U” Cluj: Grecu – Butean, Cordoş, Crişan, Hîmpea – Boboc, Turcak – Ursu, Greu (46, Erdei), Vojtus – Zdroba (46, Ciobanu, 69, Ciupe). Antrenor: Ovidiu Sărmăşan

4 COMENTARII

1. CACATUL de teja a distrus echipa, in tur se formase un grup unit care incepea sa joace din ce in ce mai bine si ar fi prins loc de play-off, dar machidonul lui peste prajit a trebuit sa faca jocurile celor care il plateau si sa aduca tot felul de rebuturi ca sa aiba impresarii lor material de prezentare. In timp ce Calcan si Niczuly doi din cei mai talentati jucatori din lot au fost dati afara ca nu-l lingeau in fund pe marele antrenor… Daca ramanea Papi antrenor nu era echipa in situatia asta, n-o fi el mare antrenor dar macar era o atmosfera buna la echipa, stiau ca sufera toti impreuna nu simteau jucatorii ca isi bat joc de ei si li se cere sa vina cu bani de acasa in timp ce antrenorul si oamenii sai incasau salarii de Liga 1!

• Prietene, uite cum sta treaba: chiar nu il “iubesc” pe Teja. Mi se pare un antrenor submediocru, undeva intre Liga 2 si Liga 3. Insa intre “rebuturile” de care zici tu sunt cei 2 slovaci (Vojtus si Turcak), care au marcat 4 din cele 5 amarate de goluri din play-out, si care ne-au adus cele 5 amarate de puncte. Cu Calcan sunt de acord cu tine, chiar daca e rebel, e singurul jucator care stie un pic de fotbal. Insa cu Niculy, hai, mai lasa-ma. Chistocu’ ala o fi bun la oina…