luceafarul - ariesul jpgDerby-ul primei etape a returului Ligii a IV-a a avut loc la Floreşti, acolo unde Luceafărul 2010 Cluj şi Arieşul Mihai Viteazu, ocupantele poziţiilor doi şi trei la finalul turului, au terminat la egalitate, 1-1.

Ambele goluri au fost marcate în prima jumătate de oră, după ce George Kiesz, de la oaspeţi, a transformat perfect o lovitură liberă în minutul 15, Cristi Roman reuşind să restabilească egalitatea 12 minute mai târziu. Până la final formaţia lui Adrian Truşcă a avut mai mult iniţiativa, însă apărarea echipei pregătite de Dorel Mureşan a rezistat fără să primească gol, iar de acest rezultat a profitat din plin Potaissa Turda.

Liderul s-a distanţat la opt puncte de locul secund, iar lupta pentru poziţia a doua a clasamentului a devenit şi mai încinsă.

Luceafărul: Aranyosi – Dârjan V., Corpodean, Dârjan I., Roman, Morar, Câmpan, Pârvan, Frătean, Trușcă R., Ciotlăuș. Au mai intrat: Vasilaş, Vălean, Gădălean şi Creţu. Antrenor: Adrian Trușcă

Arieșul: Barta – Florea, Buglea, Tolomeiu, Popa, Balint, Kiesz, Imbuzan, V. Mercean, Fechete, Goia. Au mai intrat: Rus, Mercean I, Mureşan. Antrenor: Dorel Mureșan