IMG_2156Unirea Floreşti şi Unirea Tritenii de Jos s-au întâlnit, vineri după-amiaza, în primul meci al etapei a 15-a din Liga a IV-a. Cele două formaţii au terminat la egalitate, 1-1, după un joc în care gazdele au avut ocaziile mai clare de gol, însă ratările elevilor lui Ioan Maja, avute mai ales pe finalul meciului, i-au văduvit pe floreşteni de obţinerea celor trei puncte.

Claudiu Silvăşanu a deschis scorul pentru oaspeţi într-o primă repriză în care Unirea Triteni a fost mai prezentă în jumătatea gazdelor, iar pe fondul de dominare al floreştenilor din repriza a doua Vlăduţ Ganea a restabilit egalitatea, după o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

“Din nou copiii ăştia ai mei au dat-o în bară, am avut 6-7 ocazii mari, de vreo patru ori au scăpat singur cu portarul. Chiar o minge a fost scoasă din poartă de către un jucător de-al meu, care şi-a băgat capul şi a dat-o peste poartă. Am dominat fizic şi teritorial, dar se vede că jucătorii mei sunt prea tineri pentru un fotbal aşa de rudimentar, nu mai ştiu ce să le fac. Doar timpul poate rezolva problemele din atac, numai că îmbătrânesc fără rezultate”, ne-a declarat antrenorul floreştenilor, Ioan Maja, supărat încă o dată pe lipsa de eficacitate a elevilor săi.

“În acest meci a fost o primă repriză în care am făcut un joc bun, am dominat, am avut mai multe ocazii decât adversarii, iar în a doua repriză a fost exact invers. Pe fondul oboselii şi a faptului că trei jucători importanţi au lipsit pentru că au fost la muncă gazdele au avut câteva ocazii mari de gol şi au şi marcat. Totuşi, puteam să dăm lovitura în ultimul minut, când Silviu Saşa a ratat singur cu portarul. Sunt foarte mulţumit de joc, de randamentul băieţilor, recunosc că am avut şi un pic de noroc, dar puteam şi noi să închidem jocul. Cât am putut fizic am avut şi noi vreo trei ocazii de gol în prima repriză”, a spus şi tehnicianul Triteniului, Andrei Pintilie.

Cele două formaţii rămân în continuare vecine în clasament, pe locurile 9 şi 10, Unirea Triteni având, însă, cinci puncte avans faţă de “rivalii” din Floreşti

Unirea Floreşti: Torkos – Silaghi, Madru, Rakoczi, Szabo – Popa, Grigorean, Dani, Crişan – Medrea, Ganea. Au mai intrat: Psibel, Câţcăuan, Toşa Vl. şi Corojan. Antrenor: Ioan Maja

Unirea Triteni: Rusu – Voivod, Paleoca B, Osvada, Crişan – Saşa, Câmpian, Gall A. – Podariu, Ceclan, Silvăşanu. Au mai intrat: Paleoca Cr., Dan Alex, Petrea şi Pintilie Paul. Antrenor: Andrei Pintilie