Sănătatea Cluj a suferit a treia înfrângere a returului, 0-1 la Performanţa Ighiu, meci din etapa a 24-a a Ligii a III-a.

„Viruşii” au primit singurul gol în minutul 68, printr-un şut în vinclu al lui Fetiţa, până atunci niciuna din cele două formaţii neieşind cu ceva în evidenţă.

Ajutaţi de vânt în prima repriză, clujenii au creat mai mult pericol în jumătatea gazdelor, dar situaţia s-a inversat în partea secundă.

Golul a venit dintr-un aut de margine, combinat cu neatenţia fundaşilor Sănătăţii, după care „viruşii” nu au mai putut reveni în joc. „A fost un meci urât, decis de un gol la care fundaşii noştri au dormit”, a caracterizat partida antrenorul oaspeţilor, Csaba Kis.

Finalul a fost unul încins însă, cu două cartonaşe roşii, câte unul de fiecare parte. Mai întâi Varodi a fost eliminat pentru că şi-a călcat un adversar, iar apoi Seiwerth a văzut şi el roşu direct după o intrare dură la Lăzăreanu.

S-a terminat 1-0, iar Sănătatea e pe locul opt şi se pregăteşte de derby-ul cu FC Avrig, de sâmbătă.