Sănătatea Cluj a câştigat mai greu decât se aştepta, 3-2 în deplasare cu MSE Târgu Mureş, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii a III-a.

Victoria clujenilor a venit abia în prelungiri, printr-un gol marcat de Ionuţ Rada, aflat la prima reuşită în tricoul Sănătăţii.

Meciul de la Târgu Mureş a fost controlat în mare parte de către jucătorii lui Dan Matei şi Csaba Kis, însă aceştia s-au jucat cu ocaziile mai ales în prima repriză.

Mureşenii au fost pragmatici şi au surprins pe contraatac, Papp deschizând scorul în minutul 13. Ceaca a reuşit să transforme una dintre ocaziile avute în minutul 25, restabilind egalitatea, iar imediat după reluare acelaşi atacant al Sănătăţii a făcut dubla.

Clujenii au încercat să conserve rezultatul, dar o minge aruncată în careu la o lovitură liberă a mureşenilor a făcut ca scorul să redevină egal. Ruja a marcat în minutul 80, însă Ionuţ Rada a dat lovitura în prelungiri şi, cu o lovitură de cap în urma unui aut de margine, a înscris primul său gol pentru „viruşii verzi”.

A fost o reuşită care a urcat-o pe Sănătatea pe locul patru în clasament, clujenii profitând şi de jocul rezultatelor.