CFR Cluj a învins-o pe Celtic Glasgow în Gruia, 2-0, şi s-a calificat în şaisprezecimile Europa League.

Cu doar doi jucători în teren din echipa care a câştigat cu CFR în tur, scoţienii au fost depăşiţi total de către clujeni, care vor juca din nou în fazele eliminatorii ale competiţiilor europene după şapte ani.

CFR Cluj a început prudent, aşa cum era de aşteptat, meciul din Gruia. Celtic a dominat startul de joc, însă elevii lui Dan Petrescu s-au închis perfect în apărare. Pe faza de atac, Omrani a avut cea mai mare şansă de gol, dar şutul său a fost respins de Gordon. Traore nu a nimerit poarta după o lovitură liberă, iar pe finalul primei reprize Johnston a avut cea mai mare şansă a oaspeţilor.

La pauză a fost 0-0, iar fanii CFR-ului aveau motive de optimism, după ce Rennes conducea cu 1-0 în meciul cu Lazio. Lucrurile au fost clarificate complet imediat după pauză. Burcă a marcat în startul părţii secunde şi doar un ghinion teribil mai putea face ca ardelenii să mai piardă calificarea. Deac a ratat apoi şansa golului de 2-0, însă mijlocaşul gazdelor i-a pasat decisiv lui Djokovic în minutul 70, iar ardelenii au scăpat complet de emoţii.

După o nouă ocazie a lui Deac, meciul s-a terminat cu 2-0 în favoarea ardelenilor, care s-au calificat în şaisprezecimile Europa League. Clujenii au terminat cu 12 puncte grupa E, la un punct în spatele celor de la Celtic, iar tragerea la sorţi pentru şaisprezecimile Europa League v fi luni.