FCSB şi CFR Cluj au terminat tot 1-1 şi al patrulea meci direct din acest campionat.

Ca şi până acum, tot feroviarii au deschis scorul, iar roş-albaştrii au egalat în primul minut de prelungire, aşa cum s-a întâmplat şi în meciul tur din play-off jucat în Gruia.

Prima repriză a derby-ului de pe Arena Naţională a arătat de parcă FCSB avea mai multă nevoie de victorie. Jucătorii lui Nicolae Dică au ţinut mai mult mingea şi au încercat să pună în pericol poarta lui Arlauskis.

Jocul exact în defensivă al CFR-iştilor, o caracteristică a echipei condusă de Dan Petrescu, nu le-a dat, însă, prea multe şanse de gol roş-albaştrilor. Astfel, la pauză s-a intrat cu 0-0, ardelenii fiind mai activi în jumătatea gazdelor pe finalul primei părţi.

Repriza secundă a început cu un CFR mult mai decis, iar Ţucudean a ratat prima ocazie, cu o lovitură de cap. Gazdele au reuşit să echilibreze meciul mai apoi, însă nervii de pe teren au luat locul şanselor de poartă. Partida a fost deblocată de Djokovic, croatul CFR-ului prinzând un şut de excepţie de la peste 20 de metri, golul de generic al acestuia urcând echipa din Gruia pe primul loc în clasament.

Ce s-a întâmplat în turul play-off-ului din Gruia s-a repetat şi acum însă, iar FCSB a reuşit să egaleze în primul minut de prelungire. Planic şi-a readus echipa pe prima poziţie în clasament, iar totul se va decide în ultimele trei etape, între FCSB şi CFR rămânând tot două puncte diferenţă.