Sticla Arieşul Turda e promovată aproape 100% în Liga a III-a, după ce a făcut scor în prima manşă a barajului de promovare.

Trupa lui Artur Podar s-a impus cu 6-0 în faţa celor de la Unirea Mirşid, campioana judeţului Sălaj.

Turdenii au „respectat” calculele hârtiei şi nu au avut deloc emoţii în această partidă, lucrurile fiind clare încă de la începutul părţii secunde. Chiar dacă a fost doar 2-0 la pauză, după golul lui Paleoca şi autogolul lui Blaga, totul s-a decis în primele 20 de minute ale reprizei a doua.

David, Savu, Silaghi şi Ionescu au adus o linişte şi mai mare în tabăra Sticlei, care va merge la meciul retur doar pentru a bifa prezenţa. Turdenii au ratat şi alte câteva ocazii importante la poarta lui Muscan, însă obiectivul a fost atins şi doar printr-o minune Sticla mai poate rata promovarea.

Jocul de la Mirşid va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 17:30, însă turdenii pot sărbători încă de pe-acum promovarea.