CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în meciul din deplasare cu FC Viitorul, a treia victorie din ultimele patru meciuri în campionat cu acelaşi scor.

Feroviarii s-au dus iar la patru puncte în faţa Craiovei, iar dacă FCSB va pierde mâine la Astra lupta la titlu se va da doar între clujeni şi olteni.

În meciul de la Ovidiu, jucătorii lui Hagi au început tare, iar în prima repriză au avut mai multe şanse de gol la poarta clujenilor. Execuţia finală le-a lipsit gazdelor, iar cea mai mare ocazie a primei reprize a ratat-o Ioniţă, în careul celălalt.

Acelaşi jucător al CFR-ului a trecut iar pe lângă deschiderea scorului imediat după reluare, iar Păun a reuşit să deschidă scorul în minutul 73. Viitorul a dominat până la final, dar clujenii nu au avut mari probleme în a apăra acest avantaj şi au obţinut o victorie importantă în lupta la titlu.

CFR-iştii au primit şi o veste proastă înaintea partidei. Golgheterul George Ţucudean s-a accidentat la antrenamentul de dimineaţă şi ar urma să lipsească aproximativ o lună de pe gazon.