IMG_1139Universitatea Cluj nu va juca nici în eşalonul în care a retrogradat în această primăvară, Liga a III-a.

Conducerea de la Bucureşti a „şepcilor roşii” nu a înscris echipa până la termenul limită, care a expirat miercuri, 20 iulie, la ora 23:59, astfel că, cel mai probabil, Universitatea Cluj va rămâne doar o amintire.

Potrivit oficialilor Federaţiei Române de Fotbal (FRF), nu mai sunt acceptate alte înscrieri după data limită, asta chiar dacă mai este mai bine de o lună până la startul campionatului. Dacă „U” Cluj nu s-a înscris în Liga a III-a, nici CS „Alb-Negru” Cluj nu a făcut-o, astfel că echipa Primăriei, care va evolua sub brandul Universităţii, va juca în Liga a IV-a, iar actuala conducere a clubului înfiinţat în 1919 va declara falimentul vechii societăţi.

Din judeţul Cluj, Unirea Jucu, Sănătatea Cluj şi Unirea Dej s-au înscris în Liga a III-a, în timp ce depunerea dosarelor pentru Liga a IV-a, competiţie pe care o „păstoreşte” Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Cluj, poate fi făcută până în 14 august.

4 COMENTARII

1. V-am citit cu mult interes pana azi. Credeam ca sunteti “altceva” decat “foaia lu’ ghita” adica stiridesport. De azi incolo nu va mai citesc nici pe voi. “Sfarsitul e aici”, “Universitatea Cluj va rămâne doar o amintire.”. M-am prins, sunteti cu franarii. Sa fiti sanatosi !

2. Domnule Rus, un titlu care se pare că vă bucură, dar nu este „sfârșitul” pentru „U”, echipa nu va rămâne „doar o amintire”. Pentru Alma Mater, „Șepcile roșii” vor fi mereu cheia de boltă a permanenței spiritului universitar, iar suporterii vor însoți cu sufletul echipa lui Sabău în Liga a IV-a și apoi tot mai sus. În sfârșit, va fi adevărata echipă a Cetății !

3. Din pacate Rus are dreptate.Ce face acum primaria e praf in ochi.au ambalat frumos moartea unei echipe prin iesirea ei din fotbalul profesionist( care se sfarseste odata cu liga a 3 a).se naste o echipa in liga a 4 a chirisa pe beandul u cluj care cand se va face mare ,se vrea a fi maritata cu ub investitor care sa o duca in liga 1.daca acel investitor e un nou walter si ii aplica un viol regulamentar ,nu i problema o luam de la capat din liga a 4 a.u nu e unica,u e de inchiriat!! Alma mater,cetate,….va mintiti frumos.acu cativa ani va bucurau performantele lui walter iar acum….regele a murit ,traiasca regele

4. Oamenii sunt usor de mintit si usor de manipulat. Daca noi spunem azi ca nu-i nicio problema ca echipa lui Walter moare si se naste echipa lui Boc, daca are culori alb-negre pe tricouri si “U” pe piept, e foarte frumos, toata lumea-i multumita. Si daca vine un franar si ne spune ca-i asa, noi ii spunem ca-i ungur si ca nu-i asa.
    Haide “U” si de moare si de nu !