Someşul Dej s-a calificat şi ea în turul doi al Cupei României.

Formaţia la care a debutat pe banca tehnică, într-un meci oficial, antrenorul Dan Şomcherechi s-a impus cu 3-1 în deplasare cu Sportul Beclean.

Dejenii şi-au făcut meciul uşor, însă au trăit cu emoţii finalul. La pauză au condus cu 1-0 după golul lui Visic, iar în minutul 55 şi-au dublat avantajul după lovitura liberă a lui Dobrea. Un fault în careul dejenilor le-a permis bistriţenilor să reintre în meci după doar trei minute.

Gazdele au redus din diferenţă printr-un penalty, iar spoi Someşul putea să liniştească meciul tot în urma unei lovituri de la 11 metri. Dobrea a ratat, însă, şi a păstrat suspansul până la final.

Un nou penalty acordat pentru dejeni în prelungiri a fost transformat de Visic, iar formaţia din judeţul Cluj îşi aşteaptă acum adversara din turul secund al Cupei României.