Sticla Arieşul Turda s-a impus cu 2-1 în meciul cu SCM Zalău, din etapa a şaptea a Ligii a III-a.

După acest succes, formaţia lui Constantin Olariu s-a apropiat la doar două puncte de locul trei în clasamentul seriei a cincea, dar la finalul unui meci în care a suferit mai ales pe final.

Sălăjenii au deschis scorul în minutul 17, atunci când Neuers a împins în plasă o minge din apropiere, după care turdenii s-au aruncat în atac. Ratarea lui Vitan a anunţat, însă, golul lui Florin Dan din minutul 34, iar prima repriză s-a terminat cu o ocazie de fiecare parte.

Acelaşi Neueres a ratat o şansă mare în debutul reprizei secunde, dar apoi turdenii au reuşit să preia conducerea, după ce Cobârzan l-a învins pe portarul Zalăului în minutul 63. Varodi nu a făcut 3-1 la ocazia pe care şi-a creat-o în minutul 75, iar pe final intervenţia lui Rareş Pop la „capul” lui Dulap a păstrat toate cele trei puncte la Turda.

A fost prima victorie pe teren propriu a formaţiei clujene după două eşecuri consecutive.