Sticla Arieşul Turda s-a ferit de emoţii la meciul de pe terenul ultimei clasate, CFR Dej, câştigând cu 3-0.

Valoarea superioară a oaspeţilor s-a făcut simţită încă din startul partidei din etapa a 23-a, Szakacs reuşind să deschidă scorul în minutul trei.

Lovitura primită de către dejeni a fost prea puternică pentru ca aceştia să mai poată reintra în meci, până la pauză turdenii majorându-şi diferenţa în urma unui penalty transformat de Silaghi. Imediat, Coroiu a lovit bara, iar jocul părea rezolvat după primele 45 de minute.

Cu trei puncte în buzunar, Sticla nu a mai forţat aproape deloc la poarta lui Pop în repriza secundă, în timp ce dejenii nu au putut să-i pună mari probleme lui Ursu, singurul gol venind în minutul 81, prin acelaşi Silaghi.

S-a terminat 3-0 pentru Sticla, care i-a luat din nou faţa Olimpiei Gherla în clasament, urcând pe locul doi tot datorită golaverajului. CFR Dej rămâne pe ultima poziţie a ierarhiei, trupa lui Darius Boldor bifând al 17-lea eşec al sezonului.