Sticla Arieşul Turda a câştigat cu mari emoţii meciul cu Gloria Bistriţa, din etapa a noua a Ligii a III-a, 2-1.

Duelul de pe stadionul „Jean Pădureanu” a fost decis în minutul 90+4, dar a oferit şi o fază care nu se vede prea des în fotbal.

După ce Sebastian Rus a deschis scorul în minutul 3, turdenii au primit penalty cinci minute mai târziu.

Valentin Marcu a reuşit să rateze de două ori de la punctul cu var, într-un minut, după ce prima lovitură a fost repetată. Iniţial, fundaşul turdenilor a tras pe lângă poartă, iar apoi penalty-ul a fost apărat de goalkeeper-ul gazdelor. „Centralul” a decis repetarea loviturii pentru că un jucător al bistriţenilor a intrat în careu, însă turdenii au intrat tot în dezavantaj la pauză.

Insistenţele trupei lui Constantin Olariu au dat roade în minutul 63, atunci când Lemnaru a reuşit să egaleze, iar pe final, după o presiune constantă la poarta Gloriei, Ititescu a înscris golul izbăvitor.

A fost 2-1 pentru turdeni, care au scăpat, momentan, de zona periculoasă a clasamentului, fiind acum pe locul 10.