Universitatea Cluj s-a impus în meciul amical cu ASU Poli Timişoara, 1-0, disputat în deplasare.

Singurul gol i-a aparţinut lui Gabi Giurgiu, care a transformat un penalty, într-o partidă în care galeriile celor două echipe au făcut spectacol.

Meciul de pe stadionul „Ştiinţa” a fost extrem de echilibrat în prima repriză, bănăţenii având un mic plus la capitolul posesie.

După ce ambele echipe au intrat pe teren pe acordul imnului „Gaudeamus igitur”, galeria clujeană a dat startul spectacolului din tribune prin aprinderea torţelor în peluza din spatele porţii timişorene.

Ursu a avut prima ocazie a meciului, şutul său fiind prins fără prea mari probleme de portarul gazdelor, după care Dinu a avut şi el două intervenţii salvatoare în poarta Universităţii. Bilia şi Krausz au fost cel mai aproape de gol în tabăra lui Poli, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0.

A fost rândul galeriei timişorene să facă spectacol în debutul părţii secunde, care a început cu o ocazie a gazdelor. Cei care aveau să deschidă scorul, însă, au fost „studenţii” clujeni, Giurgiu transformând un penalty în minutul 60, după un fault asupra lui Haţiegan.

Jucătorii lui Bogdan Andone au căutat mai apoi egalarea, însă cel mai aproape de gol au fost abia la ultima fază, atunci când Dinu a scos de sub bară un şut al gazdelor. S-a încheiat 1-0 pentru “U”, care va mai juca două amicale, ambele duminică, 25 februarie, până la startul returului Ligii a III-a.

Poli Timişoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Scutaru, Mera, Taub – Krausz, Bilia, Ignea – Sorescu, Lusamba, Predescu. Antrenor: Bogdan Andone. Au mai jucat: Poparadu, Giuricici, Plămadă, Nicolae, Coadă, Gaşpar.

“U” Cluj: Dinu – Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu – Giurgiu, Greu, Goga – Ursu, Haţiegan, Ene. Antrenor: Adrian Falub. Au mai jucat: Onicaş, Chiş, Telcean.