CFR Cluj a câştigat Supercupa României cu CSU Craiova, 1-0, într-un meci disputat sâmbătă seara, în faţa a 25.000 de olteni.

Partida de pe stadionul “Ion Oblemenco” a fost decisă de Omrani, care a intrat pe teren şi a scos un penalty, ardelenii luând prima Supercupă după opt ani.

Feroviarii au avut un început de meci care a dat uitării jocul economicos al lui Dan Petrescu, iar oltenii au trecut cu greu centrul terenului.

Mailat şi Deac nu l-au putut învinge pe Pigliacelli însă, iar elevii lui Edi Iordănescu au dat înapoi după primul sfert de oră. Invitaţi să atace, craiovenii au fost periculoşi la dubla ocazie a lui Mitriţă şi Cicâldău, acelaşi Mitriţă punând punct primei reprize cu un şut din careu.

Partea a doua nu a mai avut aceeaşi intensitate ca prima, dar clujenii au reuşit să egaleze la ocazii periculoase, atunci când Vinicius a trimis cu capul în bară. Avea să fie repriza CFR-ului, care a pus o stăpânire tot mai mare pe meci, iar intrarea lui Omrani a schimbat soarta acestuia.

Atacantul care s-a hotărât cu greu să rămână la CFR a scos un penalty transformat de Culio, în minutul 79, iar oltenii s-au aruncat apoi în atac. Arlauskis nu a avut emoţii decât la o lovitură liberă a lui Mitriţă, iar clujenii au început noul sezon aşa cum l-au terminat pe precedentul, cu un trofeu.