CFR Cluj a câştigat fără prea mari probleme meciul cu Sepsi Sfantu Gheorghe, 3-1, din prima etapă a play-off-ului.

A fost un joc cu multe evenimente, roşul încasat de Culio aducând suspansul în ultimul sfert de oră, însă experienţa CFR-istă a făcut, până la urmă, diferenţa.

Partida a început de la 1-0 pentru CFR. George Ţucudean a marcat în secunda 20, printr-un şut de la marginea careului, cel mai rapid gol din acest sezon al Ligii 1. Cu excepţia a două ocazii ale oaspeţilor, la care Arlauskis a fost atent, feroviarii au controlat prima repriză şi se părea că va fi un al treilea 1-0 consecutiv între CFR şi Sepsi.

Vaşvari a stricat statistica, însă, la trei minute după pauză, atunci când a egalat la unu din interiorul careului. Jucătorii lui Neagoe nu s-au bucurat prea mult, pentru că în minutul 57 Deac a centrat perfect pentru Djokovic, iar croatul a readus-o pe CFR în avantaj.

Lucrurile păreau să decurgă normal pentru ardeleni, doar că argentinianul Culio a fost eliminat pentru a doua oară în două săptămâni. Cu un om în minus, clujenii nu au avut mari probleme pe faza defensivă, Sepsi nereuşind să-şi creeze nicio şansă periculoasă.

În prelungiri, Omrani a obţinut un penalty transformat de către Deac, iar CFR are din nou cinci puncte avans în faţa FCSB-ului, bucureştenii urmând să joace luni, cu Viitorul.