CFR Cluj a câştigat cu 5-1 meciul de la Botoşani, care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii 1, prima a returului.

Lipsa golgheterului Ţucudean, suspendat, nu s-a văzut deloc, feroviarii marcând cele mai multe goluri din acest campionat.

CFR Cluj a fost o echipă norocoasă, însă, în prima repriză a meciului din Moldova. Omrani a contribuit la deschiderea scorului în minutul 10, după ce a vrut să paseze iniţial, dar mingea a fost deviată în poartă de jucătorii gazdelor.

Culio a majorat diferenţa la jumătatea primei părţi cu un şut din afara careului, după care Botoşaniul a lovit de două ori bara. Ongenda şi Golofca au fost ghinioniştii lui Costel Enache, iar la pauză alb-vişiniii aveau două goluri avantaj pe tabelă.

A doua repriză a început cu un CFR dornic să pună capăt oricăror emoţii în privinţa învingătoarei. Păun a dus scorul la 3-0 în minutul 54, printr-un şut de la marginea careului, iar jocul era decis. Cu Botoşaniul căzut psihic, clujenii au controlat meciul până la final, iar Deac şi Omrani au mai înscris pentru cea mai categorică victorie din ultimii ani a CFR-ului.

S-a terminat 5-1, Ongenda înscriind golul de onoare, iar alb-vişiniii au cinci puncte peste FCSB în fruntea clasamentului, roş-albaştrii urmând să joace mâine cu Astra Giurgiu. Între cele două s-a strecurat deocamdată Craiova, la patru puncte în spatele CFR-iştilor.