Sticla Arieşul Turda s-a impus la limită, 1-0 cu CS Iernut, într-un meci din etapa a 13-a.

Singurul gol al partidei a venit în minutul 85, de la Adrian David, care a profitat de o minge ajunsă la el şi l-a lobat pe portarul Iernutului.

Până la acel gol însă, jucătorii lui Constantin Olariu au ratat câteva ocazii mari, dar au şi avut emoţii în defensivă. Rareş Pop a respins o minge în bară în prima repriză, iar în a doua mureşenii au irosit o nouă ocazie imensă de a deschide scorul.

Clujenii au avut şi ei bara lor, însă experienţa şi insistenţa acestora le-au adus cele trei puncte, venite mult mai greu decât se aşteptau iniţial. Turdenii au câştigat cinci din ultimele şase meciuri şi au ajuns pe locul şapte în clasament.

În runda următoare vor avea un derby judeţean cu CFR Cluj 2, pe teren propriu, un nou succes putând să-i apropie chiar şi la două puncte de podium.