Etapa a noua a Ligii a IV-a nu a schimbat nimic în fruntea clasamentului, primele trei echipe câștigându-și partidele din această rundă.

După victoria Floreștiului cu Gilăul, duminică Sticla Turda s-a impus cu 8-2 la Viile Dejului, iar Olimpia Gherla a reușit să marcheze doar din penalty la CFR Dej, 1-0, și rămâne pe locul 1 în clasament.

Turdenii au avut emoții la Viile Dejului, însă, în primele 30 de minute, Vaida reușind să deschidă scorul pentru gazde. Chișu și Marcu au înscris, apoi, două goluri în cinci minute și au întors scorul în favoarea turdenilor, meciul curând într-o singură direcție din minutul 33. Chișu și Dan Florin au realizat dubla, Vasilică Mercean, Savu și Mărginean marcând apoi în poarta lui Toderean, dejenii mai înscriind și ei odată în repriza a doua, prin Benea. Turdenii au ajuns la 48 de goluri în opt partide, dar se află tot pe locul trei în clasament, cu un joc mai puțin disputat.

La câțiva kilometri depărtare, Olimpia Gherla a rămas liderul campionatului după victoria, 1-0, cu CFR Dej, gol venit doar dintr-un penalty transformat de golgheterul Ligii a IV-a, Mihai Szabo, în repriza a doua. Elevii lui Adrian Trif au ratat câteva situații bune la poarta gazdelor, însă dejenii au irosit și ei o șansă uriașă de egalare în minutul 80, care putea să le strice socotelile gherlenilor. Așa, Olimpia a rămas pe locul 1, cu un punct, respectiv două față de Florești și Turda.

O altă echipă care ar fi putut emite pretenții la podium a făcut un pas uriaș în spate ieri, Armenopolis Gherla primind patru goluri pe teren propriu de la CSM Câmpia Turzii. Jucătorii lui Cristi Vedean au întâlnit o echipă determinată, dar care a jucat perfect și pe contraatac. Sebastian Moldovan a reușit un hattrick pentru galben-albaștrii, la un moment oaspeții conducând cu 4-1 la Gherla, Dan Ștefan marcând celălalt gol. Reușita lui Stan David din penalty și dubla lui Precup nu au fost de ajuns pentru ca gherlenii să evite surpriza, CSM demonstrând că poate pune probleme oricărui adversar din campionat, etapa viitoare la Câmpia Turzii urmând să vină Sticla Turda.

Gherlenii, în schimb, au ajuns pe locul cinci, dar rămân cu două restanțe de disputat, una, ce-i drept, pe terenul turdenilor, iar șansele la un loc pe podium au scăzut simțitor pentru Armenopolis. În secțiunea ”Clasamente” puteți vedea cum arată ierarhia la zi a sezonului, din această etapă urmând să se mai dispute două meciuri, Viitorul Mihai Georgescu-Unirea Iclod miercuri și Viitorul Feleacu-Vulturul Mintiu Gherlii la o dată ce va fi stabilită ulterior.