Sticla Arieşul Turda a pierdut, 0-2, meciul de pe teren propriu cu liderul AFK Miercurea Ciuc, din etapa a şaptea a Ligii a III-a.

A fost a patra înfrângere din cele şapte meciuri jucate în acest campionat, iar turdenii au ajuns pe locul 14 în clasament, din 16 echipe.

Oferte echipament Joma - pentru CluburiCatalog 2018 JSport.ro - Joma, Cluburi, echipamente sportive, echipe

Pe municipalul turdean, jucătorii lui Constantin Olariu au întâlnit una dintre cele mai puternice echipe ale campionatului, care a ştiut să se ferească de emoţii.

Magyari a deschis repede scorul, după 21 de minute, iar gazdele au încercat degeaba să sparga defensiva ciucană. Ocaziile au lipsit aproape total la poarta oaspeţilor, doar Paleoca şi Lemnaru creând ceva pericol în careul adversarilor.

Pe un contraatac însă, acelaşi Magyari a făcut dubla pe final, iar Sticla a pierdut primul meci pe teren propriu din acest sezon.

Cu doar cinci puncte din 21 posibile, nou-promovata a ajuns pe loc retrogradabil în Liga a IV-a, dar îşi mai poate spăla din imagine săptămâna viitoare, atunci când va primi vizita unei alte formaţii cu probleme din campionat, MSE Târgu Mureş.

Sticla Turda

Pop R.