u clujUniversitatea Cluj a avut un meci mult mai greu decât se aştepta iniţial pe terenul ultimei clasate, Metalul Reşiţa, în etapa a 12-a a ligii secunde, pe care l-a câştigat cu 1-0, printr-un gol marcat în a doua repriză.

Trupa lui Mihai Teja pornea favorită mai ales după victoria categorică din runda precedentă, însă a întâlnit o formaţie motivată suplimentar şi de către antrenorul ei, Eugen Trică, un adversar tradiţional pentru Universitatea Cluj. Ardelenii au fost mai prezenţi în jumătatea adversă de teren în primele 45 de minute, însă „studenţii” au păcătuit la finalizare, iar jocul a intrat mai apoi într-o letargie odată cu începutul părţii secunde.

Totuşi, la una dintre fazele de atac ale clujenilor, Ursu a trimis în careu pentru fundaşul Florin Cordoş, acesta reuşind să devieze mingea pe lângă portarul gazdelor, Kololo, şi deschizând scorul. Până la final, Ursu a mai ratat o ocazie pentru „U”, iar Mihai Teja a reuşit să închidă perfect jocul şi a adus a doua victorie consecutivă pentru echipa sa.

Conform liga2.ro, la conferinţa de presă de după meci antrenorul reşiţenilor, Eugen Trică, şi-a anunţat demisia.

Universitatea va juca, acum, două meciuri pe teren propriu, primul dintre ele având loc miercuri, de la ora 14:00, cu FC Bihor, în ultima etapă a turului.

Metalul Reşiţa: Kololo – Nogo, Maissiat, Jamali, Feher- Krkelic, M. Chiţu, Szabo, Manole- Ponoran, Liuba

„U” Cluj: Niczuly – Butean, Crişan, Cordoş, Hîmpea-Boboc, Cândea-Ursu, Calcan, C. Popescu-Greu