Chindia Târgovişte şi Universitatea Cluj au închis etapa a doua a ligii secunde de fotbal, meciul având loc în această după-amiază la Târgovişte.

Chindia putea să deschidă scorul în minutul 2 prin Cherchez, dar mingea trimisă de acesta s-a dus pe lângă poarta Universităţii. Cherchez a scos penalty în minutul 17 după o intervenţie a lui Takacs asupra sa şi tot el a transformat lovitura de la 11 metri, deschizând astfel scorul, 1-0.

Neguţ (28) a trimis un şut periculos de la marginea careului de 16 metri, dar portarul “U”-ist a plonjat şi a respins balonul. Replica clujenilor a venit în minutul 31 prin Gavra, care a trimis puţin peste transversală din careu.

Neguţ (37) a tras spre poartă, Kosnic a respins cu capul şi a fost aproape de autogol, dar Dur-Bozoancă a fost atent şi a trimis mingea în afara careului. Cherchez a bătut lovitura liberă primită de Chindia în minutul 41, mingea a ajuns în careu la Liviu Mihai, care a înscris printr-o lovitură de cap, 2-0. Chindia a intrat la vestiare în avantaj, 2-0.

Takacs i-a centrat lui Gavra (62), dar balonul trimis cu capul de atacant nu a prins spaţiul porţii. Neguţ se pare că ar fi lovit mingea cu mâna în careu, iar Universitatea a primit o lovitură de la 11 metri. Florescu (67) a redus din diferenţă prin transformarea penalty-ului, 2-1, dar clujenii nu au reuşit să mai revină pe tabelă şi au suferit prima înfrângere din Liga a II-a, fiind pe locul 10 cu 3 puncte, după două etape.

Următorul meci pentru ,,studenţi” este duminică, 19 august, de la ora 15:00 cu liderul Ligii a II-a, ACS Energeticianul.