Universitatea Cluj a început perfect sezonul din Liga Elitelor la U19, având şase puncte după două meciuri.

Elevii lui Călin Sălăgean s-au impus categoric pe terenul celor de la UTA Arad, 5-0, în etapa a doua a sezonului, într-un meci disputat duminică.

Diferenţa de valoare dintre cele două formaţii s-a văzut încă din start, chiar dacă arădenii s-au ţinut tare în prima repriză.

Două goluri într-un minut marcate de „studenţi” în repriza secundă aveau să înlăture orice emoţie în privinţa învingătoarei, Balha, Văsălie, Telcean şi Cobârzan, cu o dublă, fiind marcatorii alb-negrilor. „U” se află pe locul doi în clasament, fiind depăşită la golaveraj de Universitatea Craiova, echipa pe care o va întâlni chiar sâmbătă, în etapa a treia.

Meciul va fi la baza „Clujana”, de la ora 12:00 şi o poate duce pe Universitatea pe primul loc.