FC Universitatea Cluj s-a întâlnit în 16-imile Cupei României cu o echipă de Liga a III-a, AFC Progresul Spartac Bucureşti.

Meciul a avut loc la Bucureşti, iar “U” a reuşit să se califice în optimile de finală ale competiţiei în cele 90 de minute regulamentare, 1-0.

Hordouan a ratat prima ocazie a meciului, din 6 metri, la puţin timp după fluierul de start. Clujenii au deţinut controlul partidei, iar Coman, Greu şi Florescu au ratat alte trei ocazii. Arbitrul Robert Avram a dictat penalty pentru “U”, în urma unei intervenţii a lui Grigore asupra lui Ursu, iar căpitanul Gabi Giurgiu (34) a transformat lovitura de pedeapsă fără emoţii, 0-1. Acest scor s-a menţinut şi la pauză.

După revenirea de la vestiare, clujenii au redus atacul, iar gazdele au profitat şi au intrat în careu, punându-le câteva probleme. Jucătorii de la Progresul au sperat că pot egala până la ultima fază a meciului, lovitură liberă, când şi portarul Răduţă a venit în sprijinul colegilor săi, dar mingea a fost respinsă de elevii lui Adrian Falub. Universitatea a câştigat, astfel, partida cu 1-0 şi s-a calificat la limită în optimile de finală ale Cupei României.

Următorul meci al ,,studenţilor” este sâmbătă, ora 13:00, în deplasare cu CS Mioveni.