Ripensia Timişoara şi FC Universitatea Cluj au deschis în această seară etapa a 13-a din Liga a II-a pe Stadionul ,,Dan Păltinişanu”, iar scorul meciul a fost 1-1.

Primele minute ale partidei le-au aparţinut clujenilor, care l-au pus la încercare pe portarul echipei gazdă. Apro a avut ocazie dublă de a marca, dar prima oară Dur-Bozoancă a respins în corner, iar apoi jucătorul Ripensiei a şutat într-un coechipier care se afla în careul Universităţii.

În urma unui duel aerian, Takacs s-a accidentat la genunchiul drept şi a fost scos cu targa de pe teren, iar Adrian Falub l-a introdus în teren pe Alexandru Coman. Acesta a trimis o centrare în careu, Marius Coman nu a ajuns la minge, iar Goga (40) a împins balonul din patru metri în poarta Ripensiei, 0-1. Astfel, Universitatea a intrat în avantaj la vestiare, 0-1.

După pauză, Apro şi Dumiter au avut acţiuni periculoase la poarta universitarilor, dar Dur-Bozoancă a respins de fiecare dată. Abrudan putea să mărească avantajul echipei sale, dar a trimis pe lângă poartă din opt metri.

În prelungiri, Ripensia a primit o lovitură de la colţul terenului, Bădăuţă a trimis cu capul din grupul de jucători format în careul Universităţii, iar Dumiter l-a învins pe Dur-Bozoancă şi a restabilit egalitatea, 1-1. Jocul s-a terminat imediat după acest gol, iar “U” Cluj a ratat şansa de a se apropia la un punct de liderul Academica Clinceni.

Jucătorii lui Adrian Falub se află, temporar, pe locul cinci cu 24 de puncte, iar Ripensia pe locul 14 cu 13 puncte. Următorul joc al clujenilor va fi joi, 25 octombrie, cu ACS Poli Timişoara pe Cluj Arena.