Echipa sub 19 ani a Universităţii Cluj, care a câştigat campionatul Ligii a IV-a rezervat juniorilor, a reuşit calificarea într-unul din cele patru turnee semifinale naţionale.

Jucătorii pregătiţi de Călin Sălăgean au câştigat sâmbătă după-amiază, 3-0, şi returul cu Universitatea Oradea, campioana Ligii a IV-a Bihor la juniori.

Bogdan Pop a reuşit două goluri în meciul găzduit de Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu”, în timp ce Forna a fost celălalt marcator al micilor „studenţi”, care au câştigat mult mai clar meciul tur, 8-1, jucat miercuri la Oradea.

Acum, „U” Cluj va evolua într-un turneu semifinal alături de alte patru echipe, care ar putea fi găzduit chiar în Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu”, aşa cum s-a întâmplat, de altfel, şi sezonul trecut. Mai apoi, dacă „U” va termina pe locul 1 în acea grupă, va ajunge la turneul final de la Mogoşoaia, acolo unde se vor disputa semifinalele şi finalele naţionale.

În sezonul trecut, “U” Cluj a câştigat finala mică de la Bucureşti şi a încheiat pe locul trei această competiţie.