Universitatea Cluj a câștigat, 5-0, meciul din deplasare cu CS Iernut, jucat în etapa a noua a seriei a cincea din Liga a III-a.

Jucătorii lui Adi Falub s-au chinuit mai bine de o oră până să deschidă scorul, dar apoi au înscris de cinci ori până la final și au urcat pe locul trei în clasament.

”Șepcile roșii” au dominat, așa cum era de așteptat, întreaga partidă, Goga și Hațiegan ratând cele mai importante șanse de gol în prima repriză. Cel mai aproape de a deschide scorul au fost gazdele, însă, mureșenii lovind bara porții lui Albuț, iar la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0, cu primele emoții instalându-se în tabăra Universității.

În cele din urmă, omul numărul unu din jocul clujenilor, Dorin Goga, a înlăturat posibilitatea unei surprize în minutul 67, atunci când a transformat o lovitură liberă. Golul primit i-a demoralizat pe mureșeni, care au mai încasat alte trei în doar patru minute, două de la Lemnaru și unul de la Giurgiu, mijlocașul Universității transformând un penalty pentru 4-0, în minutul 78.

Pe final, Lemnaru a izbutit hattrick-ul, ”U” Cluj ajungând pe locul trei în clasament, cu un golaveraj mai bun decât Industria Galda, învingătoare și ea la Reghin cu același scor, 5-0.