Universitatea Cluj a câştigat fără să forţeze primul meci al sezonului ligii secunde, 2-0 cu Metaloglobus Bucureşti.

“Şepcile roşii” au controlat autoritar jocul de la Târgu Mureş şi au început perfect un campionat pe care speră să-l termine cu o promovare în Liga 1.

Primul meci după doi ani în Liga a II-a a fost început tare de „studenţi”, care au vrut să rezolve rapid soarta celor trei puncte.

Cu şapte jucători noi în primul „11” faţă de ultimele meciuri jucate în Liga a III-a, elevii lui Adrian Falub au pus poarta bucureştenilor sub o presiune constantă. Kosnic, Coman şi Gavra au ratat cele mai importante ocazii, iar golul a venit după o greşeală mare în apărarea oaspeţilor. Florescu a deschis scorul cu un şut din careu în minutul 38, iar la pauză „U” conducea meritat pe tabelă.

Partea a doua a început, practic, cu golul golgheterului din amicale, Cristi Gavra, iar emoţiile au dispărut complet din tabăra Universităţii. Până la final, Florescu şi, mai ales, Coman s-au jucat cu ocaziile la poarta bucureştenilor, iar mai apoi şi Dur-Bozoancă a ieşit în evidenţă în careul celălalt, oaspeţii profitând şi de relaxarea din jocul Universităţii.

Scorul a rămas nemodificat însă, iar “U” a început perfect un sezon care speră să o ducă în Liga 1. Înregistrarea completă a meciului poate fi văzută mai jos.