Universitatea Cluj U19 a terminat pe locul trei campionatul naţional rezervat echipelor de juniori campioane în Liga a IV-a.

Formaţia lui Călin Sălăgean s-a impus cu 4-1 în finala mică disputată vineri după-amiază, cu Delta Tulcea, regretul fiind încă mare, însă, după ratarea dramatică a calificării în marea finală.

Şi în jocul de vineri clujenii au condus cu 2-0, după golurile lui Hordouan şi Salcău, ultimul din penalty, iar emoţiile au reapărut în urma golului tulcenilor, venit în minutul 79. Cei care aveau să mai înscrie au fost clujenii, de această dată, Pintea transformând o lovitură de la 11 metri, iar Salcău stabilind scorul final în minutul 90.

„U” s-a impus, astfel, cu 4-1 şi aşteaptă startul noului sezon competiţional, în care va evolua, cel mai probabil, în Liga Elitelor.

Campioană judeţeană U19 a devenit Sporting Piteşti, învingătoarea de ieri a Universităţii Cluj trecând cu 2-1 în finală de Precizia Săcele.