Universitatea Cluj a câştigat la scor derby-ul cu Ardealul Cluj, 4-0, din etapa a 14-a a Ligii Elitelor U19.

Jucătorii pregătiţi de Călin Sălăgean sunt cu un picior şi jumătate în semifinalele campionatului, singura incertitudine fiind pe care loc din primele două vor termina campionatul.

La baza „Ardealul”, alb-negrii au controlat jocul în marea lui majoritate. Suspansul a fost eliminat încă din prima repriză, atunci când „dubla” lui Văsălie şi golul lui Burghele au făcut ca scorul să arate 3-0 la finalul primelor 45 de minute.

După reluare, liderul a mai înscris o dată, prin Olteanu, şi a mai avut o bară, în timp ce Ardealul, aflată pe locul şapte înaintea etapei, a creat prea puţin pericol la poarta oaspeţilor pentru a spera cu adevărat la ceva din acest joc.

Dacă „U” are acum 33 de puncte, Ardealul rămâne pe aceeaşi poziţie în clasament, cu 15 puncte, iar şansele la un loc în semifinalele Ligii Elitelor au devenit aproape nule.