Universitatea Cluj a pregătit meciul cu Chindia Târgovişte, de luni, printr-un amical cu ACS Comuna Recea.

Acesta a avut loc vineri seara, în Parcul Sportiv „Iuliu Haţiegan”, şi a fost câştigat de „studenţi” cu 1-0.

Singurul gol al meciului pe care oficialii lui „U” au vrut să-l ţină departe de ochii publicului a fost marcat de Cordoş, cu o lovitură de cap în prima repriză. Antrenorul Adrian Falub a rulat tot lotul avut la dispoziţie, iar portarul maramureşenilor, Alin Bota, a ratat un penalty în repriza secundă.

Prin acest meci, „U” a pregătit primul derby al noului sezon al ligii secunde, ce va fi luni seara, pe terenul Chindiei Târgovişte, de la ora 18:00.

Etapa a doua a fost deschisă ieri, atunci când una dintre contracandidatele „studenţilor” la promovare, Petrolul Ploieşti, a câştigat cu 3-0 în deplasare cu CS Baloteşti.