În al doilea meci din grupa preliminară a UEFA Women’s Champions League, “U” Olimpia Cluj a întâlnit campioana Maltei, FC Birkirkara, şi a câştigat partida cu 6-1.

Echipa clujeană a deschis tabela în minutul 17 când Mara Bâtea a înscris în poarta goală, după ce i-a luat mingea portarului advers, 1-0. Parnis a trimis spre poartă de la 20 de metri şi a restabilit egalitatea, lăsând-o pe Selena Babb fără replică, 1-1.

Clujencele au rămas în 10 oameni din minutul 30 deoarece Ioana Bortan, căpitanul echipei, a primit cartonaşul roşu. Trei minute mai târziu Cristina Carp obţine penalty, iar Andreea Voicu ratează lovitura de la 11 metri. Phoenetia Browne o aduce pe “U” Olimpia în avantaj, în urma unei lovituri de cap, 2-1, ea stabilind şi scorul pauzei.

Avantajul ,,studentelor” s-a mărit în minutul 61 când Cristina Carp a trimis mingea în poarta adversă, 3-1, iar Mihaela Ciolacu şi Andreea Voicu s-au trecut şi ele pe lista marcatoarelor, 5-1. Scorul final a fost stabilit de către Cristina Carp, 6-1, în urma unei lovituri de cap, iar clujencele bifează a doua victorie consecutivă în grupa preliminară UWCL.

Calificarea în fazele eliminatorii ale UEFA Women’s Champions League se va decide luni, 13 august, când “U” Olimpia Cluj va întâlni campioana Ucrainei, WFC Kharkiv-1.

”U” Olimpia Cluj: Selena Babb – Oana Negrea, Teodora Meluță, Raluca Borodi, Cassidy Benintente, Mihaela Ciolacu, Ioana Bortan (cpt.), Andreea Voicu, Mara Bâtea, Cristina Carp, Phoenetia Browne. Antrenor: Mirel Albon.