Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca va debuta, astăzi, la Campionatul European Universitar din Portugalia.

Echipa antrenată de Septimiu Ormenişan, campioană naţională universitară, a fost repartizată în grupa B a Europeanului ce se dispută la Coimbra, alături de universităţi din Rotterdam (Olanda), Krasnodar (Rusia) şi Wurzburg (Germania).

Primele două clasate se vor califica în sferturi, iar echipa UBB-ului va debuta astăzi, de la ora României 18:15, împotriva universităţii din Olanda. Nemţii şi ruşii vor fi, în ordine, ceilalţi adversari ai românilor, care vor juca un meci în fiecare zi.

UBB a ajuns la Campionatul European din Portugalia după ce a câştigat finala naţională de la Timişoara, disputată în luna mai. Spre deosebire de lotul avut de clujeni atunci, acum lipsesc din Portugalia jucătorii aflaţi sub contract cu „U” Cluj şi CFR Cluj.

Lot UBB Cluj în Portugalia

Andrei Iura (Comuna Recea)

Nelu Timiş (CFF Clujana)

Daniel Tanel (CFF Clujana)