Echipa de fotbal a Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca a terminat pe locul nouă la Campionatul European Universitar din Portugalia.

Jucătorii lui Septimiu Ormenişan au câştigat la penalty-uri, sâmbătă la prânz, meciul decisiv cu Universitatea din Graz, scor final 6-5.

A fost 2-2 după timpul regulamentar de joc, alcătuit din două reprize a câte 35 de minute, studenţii clujeni revenind de la 0-1 şi 1-2. Rus şi Timiş au marcat pentru UBB, iar apoi s-a trecut direct la penalty-uri

Acolo, Rus, Timiş, Acatrinei şi Onicaş au marcat şi au adus victoria care o clasează pe UBB Cluj pe locul nouă la Campionatul European, din 16 universităţi participante.

Echipa care a reprezentat România la acest turneu final de la Coimbra a pierdut cele trei meciuri din faza grupelor, dar a câştigat cele trei jocuri de la turneul pentru locurile 9-16.

Lotul UBB Cluj

Andrei Iura (ACS Comuna Recea)

Nelu Timiş (CFF Clujana)

Daniel Tanel (CFF Clujana)