În Vinerea Mare, Unirea Dej a pus capăt celei mai negre serii din istoria recentă a clubului.

După 12 eşecuri consecutive, formaţia lui Mircea Bolba şi Flaviu Băieşu a obţinut un punct important la moral, 0-0 în deplasare cu CS Iernut.

De altfel, cu formaţia mureşeană dejenii au obţinut ultima victorie, pe teren, în campionat, 4-1 în 30 septembrie, după care a început seria nefastă.

Jocul de vineri de la Iernut a fost destul de deschis, în ciuda poziţiilor din clasament ale celor două echipe. Ambele formaţii au avut, pe rând, şansa deschiderii scorului, însă cea mai mare situaţie a venit în minutul 90, atunci când dejenii au trecut pe lângă o victorie imensă.

„A fost un meci echilibrat, dar cu multe faze de poartă. În ultimul minut însă, Blaj Florin a scăpat singur singurel către poarta adversă, dar a ratat. A fost o ratare care doare încă, pentru că erau vitale cele trei puncte pentru moralul jucătorilor. Puteam câştiga la Iernut”, a declarat antrenorul secund al dejenilor, Flaviu Băieşu.

S-a terminat 0-0, iar Unirea a ajuns la 11 puncte în clasament, dar rămâne tot la două „lungimi” de CS Iernut, adversara din această partidă.