Unirea Dej s-a distrat cu CS Iernut, în etapa a 17-a a Ligii a III-a, câştigând cu 5-0.

Trupa lui Gheorghe Barbu nu a avut milă de ultima clasată, reuşind cea mai clară victorie din ultimii doi ani. În aprilie 2017, dejenii câştigau cu 6-1 împotriva Recoltei Dorolţ.

Meciul de astăzi a fost decis în repriza a doua. După 45 de minute scorul a fost doar 1-0, gol marcat de Hîmpea, însă nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei. În repriza secundă, dejenii au mai înscris de patru ori, prin acelaşi Hîmpea, şi Blaj, în timp ce Mihai Onicaş a reuşit şi el o dublă, iar Unirea a urcat pe locul 11 în clasament.

Dejenii vor avea un meci de foc săptămâna viitoare, în deplasare cu CFR Cluj 2.