Cealaltă echipă a judeţului Cluj care a jucat ieri în Cupa României, Unirea Dej, a ajuns şi ea în turul secund al competiţiei.

Formaţia lui Gheorghe Barbu a câştigat cu 6-2, în deplasare la Progresul Şomcuta Mare, câştigătoarea Cupei pe Maramureş în sezonul trecut.

Gazdele le-au făcut faţă dejenilor doar în primele 45 de minute, la pauză Unirea având 2-1, valoarea şi experienţa superioare făcând apoi diferenţa după pauză.

Andrei Pop şi Kereki au fost în formă ieri, ambii reuşind câte o „dublă” în poarta maramureşean, în timp ce Florin Blaj a înscris şi el. Progresul şi-a dat şi un autogol, iar Unirea Dej s-a impus în final cu 6-2, după un meci care poate fi considerat de pregătire în perspectiva noului sezon.

Dejenii vor juca în 14 august în turul secund al Cupei României, adversarul urmând să fie stabilit săptămâna viitoare.