Etapa a 24-a a Ligii a IV-a a programat, sâmbătă, cinci din cele şase meciuri ale rundei.

Au fost trei victorii ale gazdelor, una a oaspeţilor, iar surpriza a venit de la Gilău, acolo unde Someşul a egalat-o în minutul 83 pe Viitorul Soporu de Câmpie, scor final 1-1.

A fost un joc în care Soporul a trăit aproape tot meciul din golul lui Denis Popa, venit în minutul 13. Gilăuanii au alergat mai mereu după egalare, dar puteau primi şi golul doi la una dintre ocaziile oaspeţilor. Reuşita care a adus un punct Someşului a venit în minutul 83, de la Gherman, iar apoi Gilăul a ratat victoria pe final, însă cele două formaţii şi-au împărţit, până la urmă, punctele.

CS Floreşti-Sporting Apahida a fost derby-ul acestei etape, câştigat de gazde cu 2-0, după o primă repriză perfectă. În absenţa golgheterului Bondor, apahidenii au suferit în ofensivă, iar floreştenii au scăpat de emoţii până la pauză. Frătean şi Svichi au marcat cele două goluri, gazdele având şi o bară în repriza secundă. Sporting a prins curaj prea târziu pentru a mai putea spera la ceva din acest meci, cea mai mare ocazie a oaspeţilor venind în minutul 90. Liderul s-a impus, astfel, cu 2-0 şi păstrează distanţa de patru puncte faţă de Someşul Dej.

Formaţia pregătită acum de jucătorul Ionuţ Podină a câştigat cu 3-2, în deplasare la Unirea Tritenii de Jos, fosta echipă a preşedintelui Paul Pintilie. Dejenii păreau că au rezolvat meciul încă de la pauză, atunci când aveau 2-0 datorită golurilor lui Toma şi Petrean. Un penalty acordat Triteniului, şi ratat în primă fază de către Andrei Gall, a fost transformat în gol de către Luduşan, dar Bogdan Paul a refăcut apoi diferenţa de două goluri. Pe final, Indreica a redus din diferenţă tot dintr-un penalty, dar în ciuda dominării din ultimele minute, Unirea nu a mai reuşit să înscrie şi golul al treilea, astfel că Someşul a trecut cu brio un meci pe un teren dificil.

Dejenii au, la rândul lor, patru puncte peste a treia clasată, Unirea Iclod, care a făcut scorul rundei cu CFR Dej. A fost 9-1 pentru alb-vişinii, care s-au desprins abia după pauză. La finalul primelor 45 de minute, Iclodul conducea cu 3-1. Diferenţa dintre cele două loturi, la care s-a adăugat oboseala mai mare a dejenilor, a făcut ca în partea secundă să existe o singură echipă pe teren, Unirea mai marcând de şase ori. Câte două goluri au dat în acest meci Cosoruş, Săvan şi Coroian, iar Cupşa, Danciu şi Porumb au rotunjit şi mai mult golaverajul Iclodului. Pentru dejeni a marcat sâmbătă Bota, CFR-ul având acum cinci puncte în spatele Soporului în clasament.

Dacă pe locul patru se află CSM Câmpia Turzii, care a câştigat azi la „masa verde” după retragerea Armenopolisului, pe cinci este Arieşul Mihai Viteazu, învingătoare cu 2-1 în faţa Olimpiei Gherla. Trupa lui Artur Podar a început perfect, prin golurile lui Kiesz şi Zbâncă, iar după 2-0 la pauză a ratat desprinderea la ocazia lui Mărie. Gherlenii au reuşit să aprindă finalul de meci datorită golului înscris de Fechete, însă jucătorii lui Adrian Trif nu au reuşit mai mult, iar Arieşul a obţinut o victorie importantă în special la moral, înaintea derby-ului cu CSM Câmpia Turzii.