Unirea Dej a terminat cu o victorie mare meciurile jucate în acest sezon pe teren propriu.

Trupa lui Gheorghe Barbu s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Minaur Baia Mare, echipă aflată pe locul trei în clasament înaintea acestei etape, obţinând cea mai importantă victorie din actualul campionat.

Singurul gol al meciului de pe „Municipal” a fost înscris de Bogdan Pop în minutul 68, din penalty, însă dejenii trebuie să-i mulţumească portarului Dorin Farcaş pentru cele trei puncte.

Goalkepeerul Unirii a avut patru intervenţii fantastice, câte două pe repriză, una dintre ele în prelungirile meciului, şi le-a interzis golul băimărenilor. Dejenii au avut o prestaţie mai bună doar în prima parte a reprizei secunde, atunci când au şi marcat, suficient pentru trei puncte importante mai ales la moral.

Unirea este acum pe locul 11, poziţie pe care nu şi-o poate îmbunătăţi, însă, indiferent de rezultatul partidei dificile din ultima etapă, de la Miercurea Ciuc.